Krečenje

Profesionalno krečenje za sve vrste prostora, sa vrhunskim rezultatima

krečenje

01

Priprema za krečenje

Priprema za krečenje je ključno važan korak koji osigurava kvalitetnu i dugotrajnu završnicu celokupnog posla. Prvi korak u pripremi je zaštita nameštaja i podova kako bi se izbeglo prskanje boje i oštećenje. Nameštaj se sklanja iz prostorije kada je to moguće, ili se pokriva zaštitnim folijama i platnima. Podovi se pokrivaju kartonom, ceradom ili specijalnim zaštitnim materijalima kako bi ostali netaknuti tokom celog procesa.

Zidovi se detaljno čiste kako bi se uklonile sve nečistoće, prašina, mrlje i masnoće. Ovaj korak je važan jer čisti zidovi omogućavaju bolje prianjanje boje, što direktno utiče na dugotrajnost i ujednačenost nanosa. Ako se na zidovima nalaze oštećenja poput pukotina, rupa ili nepravilnosti, potrebno je izvršiti njihovu popravku. Gletovanje se vrši kako bi se zidovi ujednačili i pripremili za dalji rad. U zavisnosti od stepena oštećenja, gletovanje se može obaviti u jednom ili više slojeva.

Nakon što je zid gletovan, pristupa se šmirglanju, koje se vrši mašinski ili ručno, uz korišćenje fine šmirgle. Ova obrada se radi pod jakim osvetljenjem reflektora kako bi se osigurala savršeno glatka površina bez sitnih nepravilnosti koje bi mogle negativno uticati na krajnji izgled.

Pre nanošenja boje, zid se premazuje prajmerom. Prajmer ima nekoliko funkcija: poboljšava prianjanje boje, smanjuje upijanje boje, i obezbeđuje ravnomerno nanošenje. Ova podloga je posebno važna kada se radi sa zahtevnijim bojama kao što su disperzione i akrilne boje, jer osigurava postojanost i dug vek trajanja boje na zidu.

Kvalitetna priprema zida je suštinski deo procesa krečenja i zahteva vreme, pažnju i stručnost. Bez adekvatne pripreme, rezultati krečenja mogu biti neujednačeni, sa kraćim vekom trajanja i smanjenom estetskom vrednošću. Zbog toga je važno posvetiti dovoljno pažnje svim fazama pripreme kako bi se obezbedio savršen završni rezultat koji zadovoljava najviše standarde kvaliteta.

krečenje

02

Krečenje unutrašnjih površina

Krečenje unutrašnjih površina predstavlja umetnost koja zahteva preciznost i tehničku veštinu kako bi se postigao vrhunski rezultat. Nanošenje boje može se vršiti četkom, valjkom, kompresorom ili mašinom za krečenje, što zavisi od vrste boje i tehnike rada. Proces nanošenja se sprovodi u jednom, dva ili tri sloja, što obezbeđuje ravnomeran izgled i postojanost boje.

Boje koje se najčešće koriste u unutrašnjem krečenju su poludisperzione, disperzione i akrilne boje. Svaka od ovih boja zahteva odgovarajuću pripremu zidova. U novoizgrađenim objektima najčešće se primenjuju poludisperzija i disperzija, a za njihovu primenu zidovi se prethodno gletuju i mašinski šmirglaju.

Pored tradicionalnih rešenja, savremeni proizvođači boja nude inovativne sastave koji omogućavaju veću otpornost i estetsku vrednost. Disperzione i akrilne boje dostupne su u raznim tonovima i nude mogućnost održavanja zidova mokrim i suvim brisanjem, kao i različite dekorativne efekte koji imitiraju druge materijale. Priprema za nanošenje ovih boja je detaljna — gletovanje se može ponoviti i do tri puta, nakon čega se zidovi finiširaju finom šmirglom pod jakim osvetljenjem reflektora. Pre samog nanošenja boje, nanosi se prajmer kako bi se osigurala črvsta i ujednačena podloga, što čini ovaj proces zahtevnijim od klasičnog krečenja. Zbog ovih dodatnih koraka, cena ovakvih radova obično je viša.

Prednost mašinskog krečenja leži u visokom kvalitetu i ujednačenoj teksturi boje. Poslovi se završavaju u kraćem roku, sa manje angažovanih radnika, a krajnji rezultat je vrhunski. Na raspolaganju imamo profesionalne WAGNER mašine koje omogućavaju rad sa svim vrstama molerskih materijala u tečnom stanju, osiguravajući maksimalan kvalitet i efikasnost.

Konačno, izbor između ručnog i mašinskog izvođenja radova zavisi od specifičnih uslova, poput kvadrature prostora, prisustva nameštaja i drugih faktora. Ovi elementi utiču na donošenje odluke o najefikasnijem pristupu, kako bi se osigurao visok kvalitet uz optimalnu organizaciju rada.

krečenje

03

Krečenje spoljašnjih površina

Pre samog krečenja, nanosi se prajmer ili impregnacioni premaz koji obezbeđuje bolje prianjanje boje, smanjuje upijanje i produžava vek trajanja završnog premaza. Prajmer takođe pomaže da se boja ravnomerno nanosi i da se smanji pojava neujednačenosti boje.

Završni korak pre nanošenja boje je zaštita prozora, vrata i drugih elemenata fasade. Zaštitne folije, trake i cerade postavljaju se kako bi se izbeglo neželjeno prskanje i oštećenje drugih površina.

Krečenje spoljašnjih površina zahteva korišćenje specijalizovanih boja koje su otporne na vremenske uslove, UV zračenje i vlagu. Akrilne i silikonske boje najčešće se koriste zbog svoje postojanosti i sposobnosti da štite fasadu od spoljašnjih uticaja. Prilikom nanošenja boje, moguće je koristiti četke, valjke ili mašine za prskanje, što omogućava efikasniji rad i ravnomernu pokrivenost.

Sve ove faze pripreme garantuju da će krajnji rezultat biti kvalitetan, postojan i estetski privlačan. Pravilno pripremljena površina i korišćenje adekvatnih materijala doprinose dugotrajnosti i očuvanju lepote fasade, pružajući zaštitu od različitih vremenskih uslova i osiguravajući zadovoljne klijente.

U zavisnosti od pozicije izvođenja radova, kao što su kvadratura prostora, prisustvo nameštaja ili njegova praznina, odlučuje se da li će se posao obavljati ručno ili mašinski, kako bi se postigla optimalna efikasnost i kvalitet završne obrade.

Kontaktiraj nas

Želite više informacija ili da saznate kako vam možemo pomoći?
Kontaktirajte nas klikom na dugme ispod.